Domů » Recepty » Pražma

Pražma

Pražma
V dnešním seriálu o vaření na lodi se budeme věnovat přípravě mořských ryb. Mezi nejsnadněji dostupné patří pražmy, které jsou velmi jednoduché na přípravu, nevypadají nijak exoticky, takže neodradí ani zdrženlivější strávníky. Navíc jsou dost velké, aby v nich nebyly malé kosti,  přitom dost malé, aby se daly snadno připravit v podmínkách běžné lodní kuchyně.

Pracovní postup:

Pražma na pánvi s bramborami vařenými ve slané vodě Pražma bývá označována jako Sea Bream nebo doráda. Připravuje se na mnoho způsobů, grilování je nejběžnější, ale ne vždy je na lodi k dispozici gril. Připravit pražmu v troubě je snadné a u katamaranů nebývá pečení ani v letních měsících problém díky dobře větratelnému salonu. Ale pečení jsme se už věnovali v minulých dílech a pak ne všechny posádky plachetnic chtějí vytápět vyhřátý interiér pečením v troubě. Proto jsme zvolili úpravu na pánvi, která je vždy dostupná a příprava ryb je rychlá a jednoduchá.

Pražmy omyjeme a vykucháme. Cibuli oloupeme a nakrájíme na klínky. 3 stroužky česneku oloupeme, rozdrtíme plochou hranou nože a nakrájíme, zbylé 3 necháme v celku neoloupané. Jeden citron rozkrájíme
na měsíčky. Břišní dutinu každé pražmy osolíme a vložíme do ní celý stonek bazalky i s listy, část nakrájeného česneku, cibule, citronu a na závěr přidáme sušené
rajče. Na pražmy nameleme chilli a máme je připravené na smažení.

Brambory omyjeme a dáme je vařit do slané vody, klidně mořské, pokud můžeme nabrat čistou. Do pánve nalijeme olivový olej, aby bylo dno pokryto tenkou vrstvou, a rozehřejeme. Když je pánev rozpálená vložíme do ní pražmy, neoloupané stroužky česneku a zbytek cibule. Smažíme 5 minut a poté pražmy otočíme a smažíme 5 minut i na druhé straně. Podlijeme vínem, přidáme keříková i sušená rajčata a poté na mírném ohni vaříme, dokud nejsou pražmy hotové. Trvá to zhruba 20 minut, ale poznáme to také podle zbělení očí. Mezitím kontrolujeme brambory, a když jsou hotové, tak je slijeme. Před servírováním vyndáme z břišní dutiny ryb bazalku a vyměníme ji za čerstvou a bazalkou posypeme
i rajčata.

Pro 6člennou posádku:

Sdílejte příspěvek:

Podobné články

Kuřecí stifado
Stifado

Stifado je velmi univerzální a chutný pokrm, který se v Řecku připravuje na mnoho způsobů z nejrůznějších druhů masa.

My si dnes připravíme kuřecí stifado, což je velmi jednoduchá a rychlá varianta, protože se kuřecí maso nemusí nákladat den dopředu tak jako hovězí či jehněčí nebo bez naložení vařit zase o hodně déle, aby bylo maso měkké. Navíc se na lodi můžete rozhodnout, zda maso necháte dusit na plotně nebo vám bude příjemnější stifado upéct v troubě.

Pokračovat ve čtení
Langusty na Kubě
Langusty na kubánský způsob

Kdo z jachtařů gurmánů se ještě nestihl na Kubu podívat, neměl by váhat! Kuba mění svou tvář a směna langust za pár lahví rumu už brzy může být minulostí.

Podělíme se s vámi o skvělý recept na přípravu „kubánských“ langust, kterou nám prozradili místní rybáři. Jednoduché, rychlé a dokonalé.

Pokračovat ve čtení
Řecko - trh s ovocem a zeleninou
Velikonoční jehně s vůní moře

Řecko je země svátků. Každý den je někde v Řecku svátek, který je doprovázen nějakým speciálním jídlem. Ovšem nejdůležitějším celonárodním náboženským svátkem jsou pro Řeky bezpochyby velikonoce, které příchází spolu s vůní jara a pečeného jehněčího.

Vybrali jsme pro vás náš nejoblíbenější  recept na jehněčí nožku nadívanou ančovičkami, kterou na jednom z našich prvních kurzů vaření na lodi připravoval šéfkuchař Michal Göth. Tradiční velikonoční jehně je ale v Řecku rožněné vcelku. U ohně se pak zpívá, tančí a slaví.

Pokračovat ve čtení

Kontaktujte nás

Jsme tu, abychom plnili Vaše jachtařská přání.
Napište nám o nich.