Specialista na katamarany a Řecko

Použité jachty z prověřených zdrojů

Koupí použité jachty můžete trefit jackpot. Nebo se pekelně spálit. Kdy se vyplatí být až druhým majitelem jachty a na co byste se v takovém případě měli zaměřit? 

Důležitý je celkový stav jachty a jestli je možné poskytované informace ověřit. Například počet motohodin apod. My využíváme síť prověřených prodejců BandOfBoats a vlastní kontakty na prodejce a firmy, které se o jachty starají. 

Stejně důležitá je dokumentace k jachtě, registrace, režim DPH, pojistky a aby jachta nebyla zatížena zástavou, dluhy vůči státu, marině či firmám, které se o jachtu starají.

Velký pozor je třeba dát na jachty, které byly úplně nebo částečně zaplaveny vodou.

Jak doporučujeme postupovat při úvahách o nákupu použité jachty?

Prvním krokem je podle nás vyjasnit si, co od nákupu očekáváme a jaké jsou omezující podmínky. Uvádíme nejčastější motaci při  úvahách o nákupu použité jachty tak, jak se s nimi setkáváme: 

Někdy to může být na místě, ale kvalitní majitelské lodě drží svoji hodnotu velmi dlouho. Také je třeba zvážit, jestli není přece jen lepší  koupit si novou přesně podle vlastních představ.

Použitá loď je k mání hned po zaplacení, zatímco čekací doba na nové kvalitní lodě je v řádu let.

Z naší zkušenosti platí lidová moudrost „ševče drž se svého kopyta“. Takže pokud se na trhu s použitými loděmi opravdu dobře neorientujete (a jestli ano, tak proč se tím neživíte?), rozhodně nedoporučujeme spekulativní nákupy.

Užitečné tipy:

  1. Výrazně doporučujeme, abyste vždy kontaktovali místního autorizovaného prodejce té značky, kterou zvažujete koupit jako použitou a nechali si nacenit v aktuálních cenách přesně tu konfiguraci, kterou má Vaše vyhlédnutá použitá jachta. Pokud se už nevyrábí (konfigurace, nebo model jachty), nechte si zpracovat nabídku na nejbližší podobnou. A jako alternativu si nechte nacenit takovou konfiguraci jachty, která by Vám ideálně vyhovovala. Klidně si nechte od prodejce poradit jako byste chtěli objednat novou loď, my na takové požadavky běžně odpovídáme  a dost často se ukáže, že třeba výbava, kterou si současný majitel nejvíce cení, pro Vás žádnou výhodu nepřináší a její hodnota je rovna rozdílu mezi novou a použitou jachtou (typicky to platí pro generátor a klimatizaci).

  2. Až budete mít nabídky před sebou,  v klidu zvažte kolik ušetříte nákupem použité jachty oproti nákupu nové s výbavou, kterou byste opravdu chtěli.

  3. A ještě poznámka: autorizovaného prodejce nějaké značky najdete vždy na webu výrobce,  ale pokud výrobce nemá na webu žádné partnery/prodejce, nechte si předložit autorizaci, pověření, nebo se zeptejte přímo výrobce. A pozor na firmy, které Vám nabídnou dodávku jakékoli značky, zastupovat všechny značky prakticky nejde, takže se bude jednat o překupníka, agenta prodejce, nebo agenta charterové firmy, která možná nakupuje pro svoje potřeby přímo u výrobce, ale nemá k dispozici kompletní informace ani prodejního ani servisního charakteru. 

Jak dál postupovat, pokud jste rozhodnuti koupit použitou jachtu?

Majitelské plachetnice a katamarany si dlouho drží cenu

Cena lodí, které nebyly v charteru bez kapitána, klesá velmi pomalu a s ohledem na dlouhé dodací termíny kvalitních loděnic zásadní změnu nečekáme u majitelských lodí ani po uvolnění zákazu cestovat v souvislosti s pandemií COVID-19.  Koupě majitelské plachetnice nebo katamaranu nebývá impulsivním rozhodnutím, nejčastějším důvodem prodat  svoji milovanou a dobře udržovanou plachetnici nebo katamaran, bývá pořízení nové lodě, nebo když majitel ví, že nebude schopen na svoji loď v budoucnu jezdit. (My věříme, že i po současné pandemii bude možné bezpečně cestovat a pobyt na jachtě bude patřit k nejbezpečnějším).

Zejména u majitelských lodí se musíte pečlivě seznámit s registrací jachty a způsobem jak bylo vyřízeno DPH. POZOR! U prodeje použité jachty je místem, kde musíte DPH přiznat, místo prodeje! 

Rádi Vám vyhledáme použité jachty dle Vašeho zadání a pomůžeme s vyřízením všech formalit. 

Charterové plachetnice a katamarany je nutné pečlivě před koupí zkontrolovat

Všechny lodě, které jsou půjčovány bez kapitána podléhají mnohem většímu opotřebení, než lodě privátní, resp. se stálou posádkou. Posádka, která na jachtě pracuje, ji bude ve vlastním zájmu udržovat v co nejlepším stavu, jinak ji majitel/provozovatel brzy vymění… Takže při kotvení v zátoce, kde se klienti koupou, kapitán místo plavání s nimi (které ani není v popisu jeho práce), projde jachtu a třeba dotáhne uvolněné kliky od dveří.

Kdo a kdy to udělá na charteru bez kapitána, kdy je každá minuta drahá a není čas ztrácet čas? Týden s uvolněnou klikou se dá vydržet a často posádka ani uvolněné kliky ve spěchu při vylodění nikomu nenahlásí. Odjíždějící posádka nespěchá, ale personál přebírající jachtu je pod tlakem další posádky, která by chtěla jachtu převzít nejlépe už ráno, takže čas na kontrolu detailů jako utažení klik u dveří, prostě není. A tak to jde týden po týdnu až klika spadne a nenávratně poškodí podlahu. A to není to nejhorší, co se může stát.

Podtrženo a sečteno: menším rizikem je koupit bez pořádné prohlídky privátní jachtu od majitele, který ji vlastnil několik let a celý jeho příběh je pochopitelný, než pořídit si bez pořádné prohlídky naleštěnou chartrovou jachtu od chartrovky. Navíc nejlevnější „ojetiny“ často nabízí firmy, které taky poskytují nejvyšší slevy na charter. A odkud myslíte, že berou peníze na kvalitní preventivní údržbu? Ze svých zisků? To opravdu nehrozí…

Neváhejte se na nás obrátit s Vašimi záměry na nákup použitých jachet, rádi Vám poskytneme náš názor i služby, opravdu víme o čem to je, staráme se o 50+ jachet a katamaranů od 32 do 65 stop.

Jste rozhodnuti pro okamžitý nákup použité jachty?

Ve spolupráci se serverem Band of Boat jsme pro vás připravili nabídku použitých katamaranů. Pokud se Vám některý z katamaranů zalíbí, kontaktujte nás, poskytneme Vám informace v češtině a pomůžeme s jednáním a zařízením koupě i následné registrace a dalších služeb. 

Máte specifické požadavky?

Rádi vám pomůžeme s výběrem lodě přesně dle vašich představ.